logo

Gezici ISG Aracı & Datalab Telefon: (0216) 348 83 92D VİTAMİNİ

blog post

D VİTAMİNİ’NİN SAĞLIĞIMIZ İÇİN ÖNEMİ NEDİR?

D vitamini insan vücudu için çok önemli olup uygun ortamda vücudumuzda sentezlenen hormon ve hormon öncülleri olan bir grup steroldür. Vitamin D ‘nin 2 majör formundan biri olan D2 Vitamini(ergokalsiferol) bitkisel besinlerle alınır. Diğer formu olan D3 (kolekalsiferol )ise hayvansal kaynaklı besinlerle alınır. Kolekalsiferol güneşin UV ışınların etkisiyle deride bulunan 7-dehidrokolekalsiferol’den sentezlenmekdedir.En önemli görevleri arasında vücudumuzda minerallerin metabolizma ve emilimini düzenleyerek kalsiyum ve fosfor düzeylerini belirler...

Devamını oku...

COVİD-19

blog post

COVİD-19 TANISIN’DA YARDIMCI BİYOKİMYASAL TESTLERİ

Klinik biyokimya laboratuvarlarının covid-19 pandemisinin , hastalığın şiddetinin, hastalığın ilerleyişinin ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Laboratuvarımızda covid-19 tanı ve takibinde hastalığın ağır mı , yoksa daha hafif semptomlarla mı geçireceğiniz konusunda fikir veren bir grup biyokimyasal testler yapılmaktadır.

Devamını oku...

DİYABET

blog post

DİYABET ( ŞEKER HASTALIĞI )

Diyabet tüm dünyada yaygın ve çok büyük bir sağlık sorunu olarak her geçen gün artmaktadır.Pankreas tarafından üretilen insülinin salınımında yada etkisinde azalma sonucunda ortaya çıkan hiperglisemiyle karekterize,kronik seyirli,karbonhidrat,yağ ve protein metabolizmasını etkileyen, endokrin ve metabolik bir hastalıktır.Hastalığın oluşumunda pek çok neden vardır.Bunlar arasında genetik,otoimmünite ve çevresel faktörler en bilinenleridir.

Devamını oku...